Rozcestník

Obec Sokoleč

Pétanque club Sokoleč

Pétanque club Sokoleč

Pétanque club Sokoleč

Pétanque klub byl v Sokolči oficiálně počátkem roku 2012 jako Občanské sdružení PCFT Sokoleč. Motivací založení klubu pétanque v Sokolči byla snaha hrát pétanque organizovaně, nabídnout veřejnosti v naší obci tento sport jako další možnost volnočasové aktivity a především reprezentovat obec Sokoleč na sportovních pétanque akcích.

Snahou nově vzniklého klubu bylo též získání členství v České asociaci pétanque klubů (ČAPEK), která sdružuje všechny organizované kluby v České republice a řídí a organizuje všechny oficiální soutěže a turnaje v ČR. To se podařilo v roce 2013 a počátkem roku byl PCFT Sokoleč přijat do ČAPEK jako plnohodnotný člen se všemi právy a povinnostmi. Členové klubu tak získali hráčské licence a mohli se začít účastnit turnajů pořádaných v rámci ČAPEK.

Sokolečský pétanque klub se začal pravidelně účastnit těchto turnajů, seznamovat se s dalšími kluby a hráči nejen z České republiky a postupně získávat zkušenosti i respekt. Tomu napomohlo nejen nadšení pro pétanque ale především řada dobrých sportovních výsledků dosažených na pétanque turnajích (uvedených níže). Sokolečský pétanque klub se samozřejmě snaží být aktivní i v rámci našeho regionu, dlouhodobě spolupracuje s dalšími pétanque kluby regionu.

V roce 2012 se PCFT Sokoleč stal jedním ze zakládajících členů „Polabské ligy pétanque“, jediné dlouhodobé soutěže na úrovni klubů v České republice (kromě Mistrovství ČR v pétanque klubů pořádané v rámci ČAPEK. Této soutěže se účastní 8 klubů našeho regionu a soutěž se brzy stala velmi prestižní. V prvním ročníku PCFT Sokoleč obsadil 3.místo,a v roce 2014 se Sokolečskému pétanque klubu podařilo tuto soutěž vyhrát a získat putovní pohár pro nejlepší klub regionu Polabí.

Pétanque klub v Sokolči pořádá také vlastní turnaj v pétanque a to vždy poslední prázdninovou sobotu .PCFT Sokoleč sice nemůže kvůli malému počtu hřišť pořádat velké pétanque turnaje, přesto se podařilo díky novým kontaktům i sportovním úspěchům klubu do Sokolče v minulém roce přilákat řadu velmi kvalitních hráčů z první stovky Českého žebříčku.V příštích letech by se Sokolečský klub chtěl pokusit o pořádání dalších pétanque turnajů, vedle již existujícího turnaje dvojic, také turnaje trojic .

V současné době je PCFT Sokoleč jedním z cca. 30 nejaktivnějších pétanque klubů v České republice,snaží se účastnit pétanque turnajů a soutěží, ale především propagovat pétanque jako sport, který klade důraz na tzv. etický kodex hráče a je nejen sportovní, ale i společenskou aktivitou. Rozvíjí a rozšiřuje se také členská základna Sokolečského pétanque klubu, která se oproti roku 2012 zdvojnásobilo. Velkou radost dělá klubu v roce 2015 juniorka Petra Provazníková, která se v Květnu 2015 účastnila soustředění juniorské reprezentace České republiky a následného juniorského Mistrovství ČR. Na tomto MČR juniorů se umístila na 8. místě v otevřené kategorii chlapců a dívek a na 3. místě mezi dívkami. Pétanque klub Sokoleč se chce samozřejmě nadále věnovat propagaci pétanque v naší obci i mimo ni, reprezentovat obec  Sokoleč na sportovních akcích v rámci ČR i našeho regionu a samozřejmě se pokusit získat pro tento sport další hráče.

Petr Faust

Fotografie:

poděbradka 2015 (JPG 177.3 kB)

polabská league (JPG 511.38 kB)

 

Pétanque turnaj dvojic Sokolči ..

V minulém čísle Sokolíka jste se seznámili s naším Pétanque clubem Free Tibet z.s.. Dnes bych Vám rád sdělil pár informací o minulosti a současné činnosti našeho spolku. Společenská hra „Petank“, která dnes patří pod Českou unii sportu, byla a věřím, že i bude v naší obci oblíbenou společenskou aktivitou. První koule byly vrženy kolem roku 2000 v country salónu Valach. V průběhu několika let hráči vybudovali novou plochu pro tento sport u fotbalového hřiště a tím vše začalo. Neustálé dohady o tom, kdo je lepší, ústily k pořádání místních turnajů. Po roce 2006 byl zájem o tuto hru takový, že se každoroční turnaj pořádal na nohejbalovém hřišti a to přetrvalo dodnes. Založením našeho spolku jsme nejen pozvedli kvalitu hry, ale došlo i ke sjednocení pravidel podle Mezinárodní federace pétanque (F.I.P.J.P.) . Od roku 2012 kdy náš spolek začal tento turnaj pořádat, zveme na toto klání kamarády a známé z Polabské ligy a regionálních turnajů, kterých se tradičně účastníme.

 Tento rok byla kapacita našich hřišť vyčerpána do posledního místa. Dne 29.8.2015 se v 8:30 ráno sjelo 24 dvojic ze sedmi pétanque klubů a spolků z celého Polabí, aby se utkaly o putovní pohár, medaile a hodnotné ceny od našich sponzorů. Celý den bylo zajištěno občerstvení i oběd pro všechny hráče. Do čtvrtfinálových bojů se dostali hráči z pěti klubů.  Letos se sice nepodařilo místním obhájit vítězství a zanechat pohár na další rok v Sokolči, ale i tak považuji tři dvojice ze Sokolče mezi osmi nejlepšími za úspěch. V 19:45 se ve finále nakonec setkaly týmy ze dvou klubů z Lipníku , Sokol Lipník a PCP Lipník. Favorit utkání, „Pepáč tým“ který se průběžně pohybuje kolem 50. místa v žebříčku České republiky, letos nezaváhal a odvezl na rok pohár do PCP Lipník. Druhé místo tedy zůstalo pro tým ze Sokola Lipník a bronz si odvezla loňská mistryně republiky do Kostomlat nad Labem. Doufáme, že se všem zúčastněným turnaj líbil a už dnes zveme všechny zájemce o tuto krásnou hru na další ročník sokolečského turnaje.

                                                                                                        předseda PCFT , Jan Svoboda

 

fotografie: 

petanque (JPG 4.91 MB)

 

 

ODEBÍRAT NOVINKY

Kontakt

Obec Sokoleč
Kolínská 424
290 01 Sokoleč

Tel.: 325 654 984, 325 654 675
Starosta: 733 142 244
podatelna@sokolec.cz 
 

Doprava

di

jr

mb

Odkazy

Mobilní rozhlas

Vyrobeno s v Origine

16. 5. 2024 13:58

50.100062323218964 15.109032976501615 14 Nahoru